Szkoła Podstawowa w Wałdowie rozpoczęła pracę we wrześniu 1945 roku. Początkowo mieściła się w obecnym domu nauczyciela.

Lata 60’ były okresem prężnego rozwoju całej wsi. Działały tu zakłady produkcyjne, firmy i urzędy dające zatrudnienie wielu mieszkańcom. Sytuacja ta miała pozytywny wpływ na szkołę, do której uczęszczało ponad 100 uczniów. Po latach eksploatacji budynku szkolnego, zachodziła konieczność przeprowadzenia remontu. Wymalowano klasy, wymieniono sprzęt i naprawiono dach. Wymienione prace remontowe poprawiły warunki pracy, jednak nieuniknione okazało się powiększenie bazy lokalowej. Zapadła decyzja o budowie nowej szkoły.

W marcu 1968 r. rozpoczęły się prace budowlane, mające na celu przebudowę i zaadoptowanie poniemieckiego pałacu na potrzeby oświatowe.

Prace budowlane zakończono 1 września 1970 r. wówczas przy udziale władz, mieszkańców i gości uroczyście przekazano do użytku nowy gmach Szkoły Podstawowej w Wałdowie.

Nowy gmach szkoły dostosowany był do bieżących potrzeb edukacyjnych, a także sprostał późniejszym reformom oświaty. Bez większych przeszkód mieścił zespoły uczniowskie w ośmioklasowym systemie edukacyjnym.

Od 1 września 1999 r. Szkoła Podstawowa w Wałdowie funkcjonuje jako szkoła publiczna z klasami I – VI. Ponadto do 2004 r. w budynku naszej szkoły funkcjonowały trzy oddziały zamiejscowe Gimnazjum Nr 1 w Miastku.

W przeddzień 60-lecia szkoły nadano naszej placówce imię. Dyrekcja po uprzedniej konsultacji z uczniami, nauczycielami i rodzicami rozpoczęła w listopadzie 2004 procedurę nadania szkole imienia. Inicjatywa spotkała się z wielką przychylnością radnych, co oznaczało szybkie działania. Wśród wielu pomysłów, wybrano propozycję Doroty Adameckiej, za którą jesteśmy bardzo wdzięczni.

I tak od 17 czerwca 2005 roku w Szkole Podstawowej w Wałdowie zaświeciło słońce i świeci nawet zimą.

Szkoła oficjalnie nosi imię Kawalerów Orderu Uśmiechu. W tym ważnym dla nas dniu wzięli udział Kawalerowie Orderu Uśmiechu: Cezary Leżeński, kanclerz Kapituły Orderu Uśmiechu oraz dr Genowefa Gocoł z Miastka, Edmund Oses i Włodzimierz Marciniak z Poznania, Bogdan Trojanek ze Szczecinka, Franciszek Garszczyński ze Słupska i Stefan Romecki z Koszalina. Największą sympatią wśród dzieci cieszył się Stefan Romecki z Koszalina, który wręczył im słodkie upominki.

Stefan Romecki z wałdowskimi dziećmi.

To nie jedyni Kawalerowie, którzy odwiedzili naszą placówkę. Gościliśmy m.in. prof. Wandę Błeńską, Elżbietę Bortkiewicz, Franciszka Rajewskiego. Były też gwiazdy show-biznesu: Budka Suflera, Eleni, Michał Wiśniewski czy Czesław Majewski.

Czesław Majewski z Dorotą Adamecką.

Imię Kawalerów Orderu Uśmiechu zobowiązuje, dlatego od kilku lat bierzemy czynny udział w Ogólnopolskim Integracyjnym Festiwalu Stowarzyszeń Osób i Dzieci Niepełnosprawnych organizowanym przez Stowarzyszenie "Pomocna Dłoń" w Miastku. Staramy się również być wrażliwi na krzywdy innych osób i w miarę naszych możliwości pomagamy osobom, które takiej pomocy potrzebują.